Midsection of pregnant woman holding cigarette and beer bottle against white background
גל שחם

גל שחם

מייסדת STRONGMAMA

התמכרויות והריון – עישון ואלכוהול

רבות כבר נלמד על מגוון ההשפעות של ההתמכרויות השונות על נשים במהלך הריון ועובריהן, מיליוני אנשים חשופים לסכנה זו בכל שנה. ב- 2013 יותר מ- 80 מיליון אמריקאים הוערכו כצורכי טבק (מעשנים) ו- 173 מיליון כשותי אלכוהול, יתרה מכך בשנה זו יותר מ-4 מיליון אנשים הוערכו כמשתמשים בקוקאין ויותר מ- 600,000 ניסו הרואין.

ההשלכות עבור נשים בהריון אשר צרכו דברים אלו גדולות יותר מאדם שאינו בהריון.

שימוש בטבק, אלכוהול וקוקאין בזמן ההיריון, או אפילו לפני ההיריון, יכול להיות מזיק או הרה אסון עבור התפתחות העובר, ויכול להיות עם השלכות לפגיעה ארוכת טווח בחייו של הילוד מבחינה בריאותית.

טבק והריון

שימוש אקטיבי או פאסיבי בטבק

עישון טבק באופן ישיר מעלה את הסיכון ללידה שקטה. במחקר שנערך על 25,000 נשים בהריון הראה שהסבירות ללידה שקטה בקרב נשים אשר עישנו במהלך ההיריון הוכפל, והסיכון לתמותת העובר כמעט הוכפל. עם זאת, כאשר אישה הפסיקה לעשן במהלך הטרימסטר הראשון של ההיריון, הסיכון ללידה שקטה ומוות של העובר צנח להיות כמו של נשים אשר לא מעשנות במהלך ההיריון. עניין זה מראה שהפסקת העישון בשלב מוקדם ככל שניתן יכול לעזור להגן על העובר ועל בריאותו בעתיד.

הפלות המקושרות לשימוש בטבק

הסיכוי להפלה עולה יחד עם מספר הסיגריות שעושנו על ידי האישה ההרה במהלך ההיריון, הסיכון הזה נמדד בצורה מדויקת. סקירה של 98 מאמרים על עישון טבק חושפת שכל סיגריה ביום שאישה בהריון מעשנת מעלה את הסיכון להפלה ב- 1% בכל יום. אפילו חשיפה למישהו אחר שמעשן (עישון פאסיבי) במהלך ההיריון יכול להעלות את הסיכוי להפלה ב11%. הפחתה או הימנעות מעישון וצמצום החשיפה לאנשים אחרים שמעשנים תעזור לצמצם את הסיכונים.

שפה שסועה, חיך שסועה ושימוש בטבק

שפה שסועה היא תופעה שקורית בשפה העליונה ויכולה להעמיק ולהגיע עד לאף. חיך שסועה הוא מצב דומה שיכול להתלוות לשפה שסועה כיוון שגג הפה מקושר לחלל האף. מצב זה יכול להוביל למצב של בעיות בהאכלת התינוק, בעיות וסיבוכים דנטלים, אינפקציות באוזניים ויכול להשפיע על איבוד שמיעה. נדרש ניתוח כדי לתקן את זה. עישון בקרב נשים בהריון משויך לעלייה גבוהה בסיכון לשפה שסועה ו/או חיך שסועה.

עישון טבק והפרדות שיליה

הפרדות שיליה קורית כאשר חלק או כל השיליה יוצאת החוצה מדופן הרחם, זה מהווה גורם לדימום כבד ומניעה של חמצן שיכולים להשפיע על חייהם של האם והעובר. בממוצע, הפרדות שיליה קורית בסבירות של  1.7% בהריונות ראשונים ו2.2% בהריונות שניים, אך עישון מעלה ישירות את הסיכון. סיכון להפרדות שיליה עולה ב- 40% עבור כל שנה שהאישה עישנה בה לפני שנכנסה להריון.

שימוש בטבק ומשקל תינוק נמוך (קטן)

משקל לידה נמוך, בדרך כלל מוגדר מתחת מ- 5.5 פאונד (2.475 ק”ג) בלידה, עניין זה מביא איתו סיכון גדול למחלות, אינפקציות, עיכוב בהתפתחות התינוק. נשים אשר מעשנות במהלך ההיריון בעלות סיכון גדול יותר ב- 75% למשקל לידה נמוך.

אלכוהול והריון

אלכוהול ולידה שקטה

לידה שקטה, מוגדרת כמוות של עובר אחרי 20 שבועות של התפתחות, בדרך כלל קורה ל- 6.2 מתוך 1000 הריונות בארה”ב. עם זאת, מחקרים מצאו כי לנשים אשר צרכו אלכוהול במהלך ההיריון יש סבירות גבוהה יותר ללידה שקטה ב- 40%. הסיכון קיים גם עבור נשים ששתו כמות קטנה של אלכוהול, כלומר אפילו שתיה במקרים כאלה יכולה להיות משויכת לסיכוי גדול יותר של לידה שקטה.

אלכוהול והפלה

הפלה מוגדרת כמוות של העובר לפני ההגעה ל-20 שבועות של הריון. זה קורה במעל מ- 20% מההריונות, ואם לזה נוסיף אישה ששותה כמה משקאות אלכוהוליים בשבוע במהלך ההיריון- במיוחד בשלב מוקדם של ההיריון- הסיכון הזה עולה.

תסמונת אלכוהול עוברית

תסמונת אלכוהול עוברית הם אנשים שנחשפו לאלכוהול לפני שנולדו. אנשים שיש להם את התסמונות הזו יכולים להיות עם צמיחת מום, עיוותים בפנים, מוגבלויות קוגניטיביות ועיכובים התפתחותיים. כאשר נשים צורכות אלכוהול בזמן ההיריון, שתייה של מספר משקאות אלכוהוליים בתקופה קצרה, יש סיכוי גדול מאוד לכך שהתינוק יוולד עם התסמונת. ככל שאישה תצרוך יותר אלכוהול כך הסיכון יעלה.

אלכוהול ושיתוק מוחין

שיתוק מוחין הוא משהו מולד, מצב שיישאר לאורך כל חיי האדם הנולד. זה משבש את תנועות הגוף

והקואורדינציה. החומרה של המצב משתנה, אנשים הסובלים משיתוק מוחין דורשים טיפול גופני נרחב, טיפול בדיבור ועוד.

במחקרים יותר מ-23,000 תינוקות השייכים לאימהות ששותות אלכוהול, בדרך כל שתייה כבדה/ מרובה, אובחנו כבעלי סיכוי גבוהה לשיתוק מוחין.

אלכוהול ומשקל לידה נמוך

משקל לידה נמוך של תינוקות מלווה בסיכון גדול לבעיות בריאותיות כתינוק ולאורך החיים. אפילו צריכת אלכוהול בכמות מועטה יחסית יכולה להעלות את הסיכון ללידה במשקל נמוך. עבור אישה ששתתה שתיה אחת או יותר ביום בממוצע בתחילת ההיריון יש פי 4 יותר סיכון ללדת תינוק במשקל לידה נמוך.

לסיכום, אלכוהול וטבק שנצרכו על ידי נשים בהיריון יכולים לגרום לליקויים רבים ומחלות קשות בקרב הילודים. למרבה המזל, הפסקת החומרים הללו עלולה להפחית חלק מהסיכונים הצפויים לתינוקות שטרם נולדו.

מקור – https://www.mentalhelp.net/aware/pregnancy-addiction/

מעוניינת לשמוע עוד? יעוץ ראשוני מתנה עלינו!

השאירי פרטים וניצור איתך קשר לתיאום יעוץ מקצועי אחד על אחד.